Ajalugu

Adavere mõisa tuuleveski

A. W. Hupel kirjutas 1761. aastal, et Addafer, eesti keeles Adavere on ilusasti hoonestatud

mõis kaunis viljakate maadega, kaugeleulatuvate põldudega, palju kõrtse suure tee ääres.

Adavere mõisal on tellise- ja lubjapõletus, üks vesiveski ja üks suur hollandi tuulik.

Adavere mõisale kuulunud tuuleveski ehitati tõenäoliselt 18. sajandil. Algselt ümbritses tuuliku tüvikoonusekujulist keret kaarvõlvidega lai kivist galerii ehk ringrõdu. Sellel seistes keerati tuulikut vihmrit pidi tuulde ja vajadusel käidi tiibu ja purjesid kohendamas. Tuulik, mille tiivad maani ei ulatunud oli ohutu möldrile, mängivatele lastele ja karjamaal olevatele loomadele. Veski kõrval olevat möldrimaja kasutati vilja hoidmiseks ja vajadusel ka ööbimiseks.

Eesti Vabariik riigistas Adavere tuuliku ja andis selle koos Veskisaare taluga Vabadusristi kavalerile Tõnis Tähnasele. 1923. aastaks oli veski sisseseade täielikult hävinenud. Hoone kivist kehandit kasutas kohapidaja loomalaudana. 1944. aastal purustas pommitabamus tuuliku pea ja tiivad. Hävisid ka lähedal asuvad Veskisaare talu hooned. 1960. aastatel asus tuulikus kohaliku majandi saekaater ja väike jahuveski. 1980. aastate alguses otsustasid Adavere sovhoos ja Põltsamaa TK, sel ajal juba tühja ja kasutuna seisva tuuliku ühiste jõududega korda teha. 1986. aasta detsembris avati hoone toitlustuskohana.

Adavere Tuulik OÜ tegutseb 20.Jaanuarist 2017 restoranis.
Adavere tuulik on suur hollandi stiilis tuulik. Mugav sissesõit, suur parkla, kuhu mahub parkima mitu suurt bussi. Tuulik on kuuekorruseline, seintel võib näha püsinäitusena pilte üle Eesti erinevatest tuuleveskitest . Pakume gruppidele kohvilauda (kohv+pirukas) või kolmekäigulist toitlustamist.

Olete oodatud tutvuma meie uuenenud menüüga.

Tuuliku meeskond

     
Koduleht Elitec'st